Посмішка України

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Історія про те, як Ротарійське знайомство в Фейсбуці призвело до реалізації довгострокового міжнародного проекту і отримання вже трьох Глобальних грантів від Фундації Ротарі.

Знайомство з бразильським Ротарійцем Сауло Боргесом почалося навесні 2013 року з його повідомлення на Фейсбук сторінці Ротарі Клубу Сімферополь. Сауло, готуючись до нової посади в своєму Дистрикті, звернувся до нас з пропозицією. Він зацікавився інформацією в Інтернеті про те, як наш Клуб допомагає обласній дитячій лікарні, і запропонував професійний обмін медичними фахівцями за новою Ротарійською програмою VTT (Vocational Training Team). Будучи сам фахівцем в стоматологічній галузі, доктор Боргес запропонував організувати обмін між Україною і Бразилією з метою розвитку навичок і удосконалення практики щелепно-лицевої хірургії. Крім цього було запропоновано оформити цей обмін за новою грантовою системою Ротарі у вигляді Глобального Гранту.

І далі, як-то кажуть, закрутилося, понеслося. Два бразильських Дистрикти (4560 і 4570) готові були фінансувати обмін. За сприяння Фундації Ротарі загальна сума проекту склала 54 150 доларів США. Крім значного фінансування обмінний проект отримав ще статус першого Глобального Гранту не тільки в Україні і Бразилії, але й у всій Латинській Америці. Спочатку в Сімферополь приїхали бразильські хірурги з Госпіталю щелепно-лицьових аномалій (м. Бауру) при Університеті Сан-Паулу, відомому як «Сентріно» (Centrinho). Вони консультували операції в дитячій лікарні, провели безкоштовний дводенний семінар для фахівців з усього Криму, в якості гуманітарної допомоги вручили спеціалізоване діагностичне обладнання. Для вивчення бразильського досвіду через пару місяців вилетіла українська команда у складі фахівців Кримської обласної дитячої лікарні. Основна частина перебування припала на м. Бауру, де в госпіталі «Сентріно» кримчани вивчали місцеві технології і переймали досвід. Крім цього, один з кримських хірургів, який спеціалізується на щелепно-лицьових операціях, провів в госпіталі місяць в якості стажування.

На жаль, планам щодо продовження обміну в Криму не вдалося збутися. Незважаючи на аполітичну політику Ротарі і бажання продовжити обмін після анексії Криму, нове керівництво обласної лікарні дало зрозуміти, що в подібних проектах не зацікавлене. У зв'язку з цим координаторам обміну протягом 2014 року довелось налагоджувати нові контакти в Києві для продовження обміну. Пошук нових партнерів по обміну став поштовхом для зміни статусу проекту з регіонального на національний. Завдяки активній діяльності координаторів проекту та сприянню тодішнього Губернатора Дистрикту 2230 Олексія Коженкіна, був налагоджений контакт з керівництвом Національного медичного університету ім. Богомольця і для обміну відкрилися нові перспективи. Знайомство з фахівцями кафедри щелепно-лицевої хірургії, які працюють з найважчими випадками захворювань з усієї країни, тільки підтвердило правильність нашого вибору.

В першій половині 2015 року до Києва приїхала бразильська команда. Цей візит можна вважати точкою відліку нового співробітництва в обмінному проекті. Бразильці знайомилися з методикою і практикою лікування в Україні, також ділилися своїми знаннями з колегами з Медичного університету ім. Богомольця. Потім був тривалий візит українського десанту в госпіталі бразильської провінції Мінас-Жерайс. Професійний розвиток було доповнено культурною програмою, а також знайомством з Ротарійською спільнотою. Фінальним акордом візиту української делегації стали презентація та виступ на Конференції Дистрикту 4560.

Здавалося б, на цьому можна було б поставити крапку і відзначити успішне проведення обмінного проекту. Але доктор Боргес запропонував використати можливість майбутнього Міжнародного Конгресу Ротарі, який повинен був проходити влітку 2015 року в Сан-Паулу, для презентації нашої роботи. Наша участь у Конгресі дозволила особисто розповісти про проект, налагодити контакти та заручитися підтримкою Губернаторів бразильських Дистриктів для розвитку проекту в майбутньому. Також ми отримали схвалення від представників Фундації Ротарі, для якої довготривалий ефект від проекту має важливе значення. По закінченню Конгресу ми вже чітко розуміли, що проект матиме продовження. Прощаючись в аеропорту, ми домовилися, що тепер в проекту буде ім'я, що підкреслює його особливість - «Посмішка України».

Документальне оформлення другого Глобального Гранту відбувалося стрімко. Також легко було залучати Ротарі Клуби та Дистрикти, зацікавлені в участі в проекті. Так, з бразильської сторони погодилися брати участь 7 Ротарі Клубів і один Інтеракт Клуб, а також 4 Дистрикти (4560, 4570, 4590, 4760). Загальний внесок бразильської сторони склав 31000 доларів США. З української сторони учасниками проекту стали Ротарі е-Клуб Україна ($ 1000), Дистрикт 2230 ($ 2000) і Ротарі Клуб Київ Малтінешнл, який вніс вагомий внесок розміром в 5000 доларів США. З урахуванням дофінансування з боку Фундації Ротарі загальна сума проекту склала 79100 доларів США.

В жовтні 2015 року бразильська команда у складі 2 фахівців (Доктор Сауло Боргес та професор Сержіо Ліма з Федерального університету Мінас-Жерайс) прибула до Києва. Важливо зазначити, що кожен наступний візит сприяв зміцненню партнерських відносин, що дозволяло глибше вивчити проблеми та потреби пацієнтів в Україні. Так, під час цього візиту було здійснено огляд дівчини з серйозним щелепно-лицевим порушенням. Нижню щелепу дівчини було видалено декількома місяцями раніше в Росії через дуже рідкісний стан ресорбції (синдром Горама-Стаута), що дуже рідко трапляється в світі. Для того, щоб забезпечити стабільність м’яких тканин, дівчина використовувала акрилову нижню щелепу. Діагноз був невтішним - необхідно було робити повне протезування, що було неможливо на той момент в Україні і непосильно для батьків дівчинки. Однак, бразильські учасники проекту поставили перед собою мету вирішити цю складну проблему. Так, після повернення до Бразилії, завдяки професійним зв'язкам, вдалося домовитися про виготовлення протеза з використанням сучасних технологій. На підставі знімку комп’ютерної томографії дівчини було створено 3D модель після чого був виготовлений титановий протез всієї нижньої щелепи. Під час другого візиту бразильська команда у складі 5 фахівців (Доктор Сауло Боргес, професор Сержіо Ліма та професор Фернанда бс з Федерального університету Мінас-Жерайс, а також професор Тео Колферай і професор Пауло Гермерсон) у співпраці з кількома українськими хірургами здійснила встановлення титанового протезу. Унікальність цієї операції полягала в тому, що вона здійснювалася вперше не тільки в Україні, а й в усьому світі для дівчини в такому віці. Цей випадок підіймає багато викликів перед хірургами, і для того, щоб говорити про успіх, треба щоб пройшов доволі тривалий період. В майбутньому будуть написані спільні наукові статті у співавторстві бразильських та українських професорів, щоб показати довготривалі результати цієї операції, і ми сподіваємось, що вони будуть опубліковані в спеціалізованих хірургічних виданнях з міжнародним визнанням.

Цей випадок не поодинокий. Фахівцями обмінного проекту зроблено 9 стоматологічних та 5 пластичних операцій, включаючи операцію з часткової лицевої реконструкції для 12-літньої дівчини. Всі операції проведено безкоштовно для пацієнтів, які не мали фінансових можливостей на дорогу операцію за кордоном. Ще багато пацієнтів очікують на лікування в Україні. Завдяки фінансовій підтримці з боку Фундації Ротарі учасники проекту можуть планувати майбутні заходи в Україні з метою сталого розвитку системи охорони здоров’я в майбутньому.

Завдяки таким успішним рішенням і результативному співробітництву проект «Посмішка України» став відомим у медичній та освітній сферах України. Завдяки набутим нашими фахівцями навичками і досвіду можна стверджувати про здійснення трансферу сучасних технологій в охорону здоров'я в Україні. Такі ж системні перетворення спостерігаються і в сфері медичної освіти. Обмінний досвід допомагає вносити корективи в навчальний процес з метою ознайомлення майбутніх медиків з сучасними методами лікування.

Натхненні успішними практичними здобутками перших двох проектів Ротарійці Бразилії та України продовжують співпрацю в цьому напрямку, і вже в серпні цього року стартував проект в рамках третього Глобального Гранту Фундації Ротарі під назвою «Smile Ukraine – обмін Професійними Навчальними Командами з метою покращення лікування пацієнтів з діагнозом «вовча паща» та щелепно-лицевими деформаціями». Проект реалізується у співпраці між Клубами та Дистриктами Ротарі: Ротарі Клуб Аркос (Бразилія), Ротарі Клуб Олівейра (Бразилія), Ротарі Клуб Лаврас-Суль (Бразилія), Ротарі Клуб Ітахуба (Бразилія), Ротарі Клуб Віторія Регіа (Бразилія), Ротарі Клуб Бауру (Бразилія), Дистрикт 4510 (Бразилія), Ротарі Клуб Київ-Малтінешнл, Ротарі е-Клуб Україна, Ротарі Клуб Орхус Нордвестре (Данія).

Участь в проекті візьмуть хірурги, дантисти, ортодонти, логопеди та психологи, при цьому географія учасників розшириться в порівнянні з попередніми проектами: в навчальних обмінах візьмуть участь фахівці з Швеції та Данії. Проектом передбачено, що щороку безкоштовні медичні послуги будуть надаватись 100-499 дітям у віці до 5 років, а навчання в рамках професійних обмінів між Україною та Бразилією проходитимуть 20-49 фахівців щороку. Учасниками цих обмінів з української сторони стануть викладачі Національного медичного університету ім. Богомольця та фахівці Дитячої клінічної лікарні № 7 м. Київ. В рамках проекту буде запропоновано та обговорено з українським урядом впровадження нововведень в систему підготовки фахівців, що сприятиме підвищенню якості української освіти в цій галузі. Заплановано візит Ректора НМУ ім. Богомольця в Бразилію для ознайомлення із системою освіти відповідних фахівців та обміну досвідом з подальшим впровадженням в українську практику.

29-30 вересня в Києві відбувся Міжнародний симпозіум цифрових технологій та естетичної стоматології «Ортогнатична хірургія: від минулого до майбутнього», до складу команди експертів якої увійшов ініціатор та головний двигун проекту Ротарієць Сауло Боргес, РК Аркос (Бразилія).

Всі учасники проекту мають особливе ставлення до цього проекту. Вони сподіваються, що зусилля Ротарі допоможуть відкрити нові можливості для пацієнтів та хірургів, зацікавлених в лікуванні зубощелепних патологій в Україні. Для пацієнтів це означатиме отримання позитивної відповіді від хірургів, а для хірургів, в свою чергу, відкриється нова галузь для досліджень.

Все це робиться для того, щоб подарувати українським дітям посмішки та кращий рівень життя. Для нас же, Ротарійців, проект «Посмішка України» стає прикладом, як зі звичайного листування в Фейсбуці може розпочатись багаторічна співпраця, здатна змінювати світ на краще.

Микола Стеблянко, Асистент PR-Координатора Ротарійської Зони 19